Příspěvky VZP v roce 2024

Logo VZP

VZP nabízí v roce 2024 dárcům krve a kostní dřeně finanční příspěvek až 4000 Kč a k tomu až 35 dní cestovního pojištění zdarma.

Na této stránce uvádíme seznam příspěvků VZP pro dárce krve a kostní dřeně v roce 2024. Kromě těchto benefitů můžete čerpat další příspěvky z programu dospělí, maminky a děti.

Dárci krve a kostní dřeně

Aktivní dárci

Pokud v letošním kalendářním roce darujete bezplatně krev, plazmu, krevních destičky nebo kostní dřeň, můžete získat příspěvek až 4000 Kč.

 • 3000 Kč na rehabilitační/rekondiční aktivity lázeňského typu nehrazené z veřejného zdravotního pojištění – např. plavání, masáže, sauna, solná jeskyně, jóga/pilates, zdravotní cvičení, kryokomora a další. Podmínkou je alespoň jeden odběr za kalendářní rok.
 • 1000 Kč na dentální hygienu (ošetření i instruktáž). Podmínkou jsou alespoň dva odběry v kalendářním roce.
 • 35 dní cestovního zdravotního pojištění zdarma, nebo zvýhodněná sazba ročního pojištění léčebných výloh při opakovaných výjezdech do zahraničí. Tento benefit můžete získat pokud jste absolvovali poslední dva odběry za posledních 365 dní, nebo poslední tři odběry za posledních 730 dní (z toho jeden z nich za posledních 365 dní), nebo jste držiteli jakékoliv Janského medaile, Zlatého kříže či Plakety ČČK – Dar krve – Dar života.

Při jednom odběru v roce tedy můžete podat jen žádost o příspěvek na rehabilitační/rekondiční aktivity (až 3000 Kč), při dvou a více odběrech můžete navíc zažádat o příspěvek na dentální hygienu (až 1000 Kč).

Finanční částky nelze mezi uvedenými druhy benefitů převádět. Nelze tedy čerpat např. 700 Kč na dentální hygienu a 3300 Kč na rehabilitační aktivity.

Při podání žádosti o příspěvek je třeba předložit legitimaci dobrovolného dárce krve nebo jiný doklad prokazující aktivní bezplatné dárcovství krve, krevní plazmy, krevních destiček nebo kostní dřeně.

O tyto příspěvky nemůže žádat dárce, který v daném kalendářním roce čerpal příspěvek pro neaktivní oceněné dárce.

Neaktivní ocenění dárci

Pokud již nejste aktivním dárcem, ale jste držitelem ocenění za alespoň 10 bezplatných odběrů (bronzová medaile prof. Janského a vyšší ocenění), můžete letos čerpat až 500 Kč na rehabilitační/rekondiční aktivity lázeňského typu nehrazené z veřejného zdravotního pojištění – např. plavání, masáže, sauna, solná jeskyně, jóga/pilates, zdravotní cvičení, kryokomora a další.

K žádosti o příspěvek přiložte doklad o získání daného ocenění. O tento příspěvek nemůže žádat dárce, který v daném kalendářním roce čerpal příspěvek pro aktivní dárce.

Další zajímavé benefity

VZP nabízí mnoho dalších finančních příspěvků. Zde uvádíme výběr několika zajímavých benefitů. Kompletní seznam najdete na webu VZP.

 • Příspěvek až 1000 Kč na dentální hygienu pro děti i dospělé.
 • Na plavání kojenců a vaničkování lze získat příspěvek až 2000 Kč.
 • Pro děti můžete čerpat až 2000 Kč na sportovní aktivity, až 2000 Kč na očkování a až 1500 Kč na odlehčené a lehké sádry z plastů, pryskyřice a karbonových vláken.
 • Dospělí mohou čerpat až 1000 Kč na pravidelnou sportovní aktivitu, až 3000 Kč na očkování, až 6000 Kč pro diabetiky a až 2500 Kč na odvykání kouření.
 • Těhotné ženy a maminky mohou získat až 5000 Kč na screeningová vyšetření, dentální hygienu, pohybovou aktivitu, kurz přípravy k porodu, pomůcky ke kojení, monitor dechu apod.
 • V rámci programu péče o duševní zdraví lze získat příspěvek až 5000 Kč.
 • Až 8000 Kč na bezlepkovou dietu a až 12000 Kč na dietu pro děti a studenty s vzácnými metabolickými vadami.

Tipy na čerpání příspěvků

Na základě vlastních zkušeností přinášíme několik tipů, které vám mohou usnadnit čerpání příspěvků. Pokud máte další tipy, budeme rádi, když se o ně podělíte v komentářích.

 • Nejjednodušší způsob podání žádosti je pomocí on-line formuláře na webu mojevzp.cz
 • Při podávání žádosti o proplacení školních kroužků placených v hotovosti je vždy nutné předložit účetní/daňový doklad (pokladní stvrzenku). Žádné jiné potvrzení od provozovatele kroužku (byť by se jednalo o čestné prohlášení) nebude akceptováno.
 • Pokud za službu/zboží zaplatíte převodem z účtu nebo platební kartou online, musíte kromě účetního/daňového dokladu předložit i doklad o úhradě – tzn. výňatek výpisu z bankovního účtu, případně potvrzení o zaúčtování transakce (provedení platby). Tato potvrzení získáte z internetového bankovnictví nebo mobilní aplikace vaší banky. Pozor: potvrzení o přijetí příkazu k úhradě není akceptováno, protože nedokládá skutečnost provedení platby.
 • Pojišťovna rovněž akceptuje úhradu zboží/služeb jakýmkoliv druhem poukázek a benefitních karet.

Kompletní informace a podmínky čerpání příspěvků najdete na webu VZP.

Poskytovatel:
Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky
WWW:
vzp.cz
Zdroj:
vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky
Ušetříte:
až několik tisíc Kč ročně
Sdílet:FacebookTwitterEmail

4 komentáře

 1. Kapounová Martina 24.3.2024, 14:46

  Odpovědět

  • ProDarce.cz 24.3.2024, 19:35

   Odpovědět

 2. Jaroslav Fillaus 14.4.2024, 21:17

  Odpovědět

  • ProDarce.cz 21.4.2024, 20:34

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *